Sohbet Girişi

Z KUŞAĞİ SOHBET

Z KUŞAĞİ SOHBET

Z Kuşagi Sohbet Siteleri

Z kuşagi, sosyal ağ ile doğup büyüyen bugünün  kimlikleri dijital ve teknoloji  merkezli olan 14-25 yaş grubudur. Z kuşağına yakından baktığımızda onlara “Facebook kuşaği”, Dijital yerliler”, “Milenar sonrası”, “Netjenerasyon” “Dijital nesil ” gibi atıflarda bulunabiliriz. İnsanlarin iletişim kurma biçimleri değişiyor. Geçmişte, iletişimlerin çoğu şahsen  veya telefonda sesli olarak gerçekleşiyordu. Ancak  günümüzde Z kuşağı artık gerçek zamanlı mesajlaşarak sohbet ediyor. Dijital iletişim araçları, bir yerde beklemek yerine ilgili taraflara hızlı bir şekilde iletişim kurmayi sağlıyor. Internet, nesiller arasinda bir güç haline geliyor.

 

Avustralya, Almanya, Japonya, Fransa dahil olmak üzere bir çok ülkede 4000 ‘den fazla Z kuşaği ile 35 yas üzerindekilerin iletişim alışkanlıklarına bakıldığında  18 ila 34 yaşındaki kişilerin yüzde 61’inin telefonları yerine cüzdanlarini evde bırakmayı tercih ettiğini ve Z kuşağı ile Y kuşağının yüzde 65 ‘inin birbiriyle şahsen olduğundan daha fazla dijital iletişim kurduğunu gözlemlemiştir. Yüzde 70’den fazlası ise telefonlarını kolunun yakınında tutararak uyuyor ve gece uyanıp telefonu kontrol ediyor.

Yapılan araştırmalara göre, bu kuşağın interneti genelde eğlence ve iletişim amaclı kullandıklarını göstermiştir. İnterneti kullanan bu yaş grubunun %1.1 ‘inin patolojik internet kullanıcısı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu patolojik kullanıcıların, diğer kullanıcılara göre önemli ölçüde daha fazla sohbet ve alışveriş sitelerini ziyaret ettikleri görülmektedir. Z kuşağı katılımcılarının üçte ikisi (%58) internette istediklerinden daha çok vakit geçirdiklerini belirterek fiziksel ve zihinsel sağlıkları üzerindeki olası olumsuz etkileri vurguluyor. Her iki gençten birden fazlası (%54 ) hayatlarındaki teknolojinin onları günlük görevlerden uzaklaştırdığını belirtmektedir.
Sohbet Yolu
Hikaye anlatımı, sohbet yolu ile  iletişim insan iletişimin  en eski biçimlerinden biridir ve tarihin çesitli zamanlarına dayanmaktadır. Internet ve bilgisayar ve cep telefonu yok iken herkes birbirini bilir, gezer, daha samimi bir ortam olurdu. Internetin gelişmiş olmadığı zamanlarda sokakta bir direğin altına oturur kim ne yapmiş, o gün ne olmuş sohbeti yapılırdı. Ailece beraber olduğumuzda  aile büyüklerimiz bize efsane olan hikayeler anlatır, biz de dinlerken kafamizda anlatılanları canlandırırdık. Hayat şimdi olduğu kadar “kullanılıp, atılabilir” değildi. Hepimizin sabrı vardı, herşeyin bir anda olup bitmesini beklemezdik. Birşeylerden kolayca  vazgeçmezdik.Onlara nasıl bakacağımızı, kırılırlarsa nasıl tamir edeceğimizi bilirdik. Yeni çikan bir şarkiyi ya radyodan veya plaktan  dinlerdik. El yazısı ile yazılan mektuplar, siyah beyaz televizyonlar, birbirimizle yüz yüze sohbet ederek geçirilen çok daha fazla  zamanlarımız vardı. Hayat kesinlikle daha yavaştı. Birbirimizle sadece sohbet  harika idi.
Eş, dost, akrabaların  evlerine gidip ziyaret eder, yüz yüze  kaliteli zaman gecirir, sohbet eder, oyun oynar, mangal yapardık. Kitaplar bir çok kuşağın yol arkadaşı idi. Bazen ailemizi, arkadaşlarimizi toplar parka veya günü birlik geziye giderdik.Emojimiz yoktu ve ihtiyacımızda yoktu çünkü onlar bizi bizzat kucaklardi. Birine  “Seni seviyorum”  derken  gözlerine bakardik. Insanlar o zamanlar gerçek benlikleri, insiyatifleri ile yasiyorlardı.Günümüzde imaj sanrıları, insanların kafasına kazınmış durumdadır. Birbirimizi evimizde ziyaret yerine artık mesaj atarak iyi olup olmadığını terçih ediyoruz Z sohbet sitemizde sizlere en güzel hitmetide sunmaktadır.
Teknolojinin ilerlemesi devam ettikçe, insan varlığının ayrılmaz parçası olduğu düşünülen yeni deneyimlere yol açan yeni şeyler hep olacaktir. Eğlence zamanı çok olan, inanilmaz faydası ve neredeyse mucizevi bir yetenek çağında yaşıyoruz.
Sosyal ağ platformları, bireysel kişi için sürekli akıllı telefonu kontrol etme alışkanlığı, hayatın diğer alanlarındaki başarının azalmasına neden olabiliyor. Sosyal medyanın bir çok artısı ve eksisi olsada unutmayalim ki sosyal ağlar doğru kullanıldığı sürece yeni fırsatlar ve tanıdıklar sağlar ama tüm boş zamanınızı akışı izleyerek geçirmek ne kadar faydalıdır üzerinde düşünmek gerekir. Zorunlu sosyal medya kullanımının  Z kuşağı gençleri  ve Üniversite öğrencileri arasında çok yaygın olduğunu görüyoruz. Yoğun sosyal medya kullanimi, kaygı, depresyon, uyku bozukluğu ve motivasyon eksikliği ve zayif sosyal becerilerle ilişkilendirilmistir.
Z kusaği , tartişmasız tüm nesiller arasında internete en bağımlı olanıdır. Sosyal medya bağımlılığı ve siber zorbalığıda karşıda diğer tüm yaş gruplarından daha savunmasızdır. Çevrimiçi iletişimi çok seven bu nesil anında tatmin olmaya alışık olduğu için dijital alemden istediklerini hemen elde ediyor. Internet  sayesinde en son haberler ve bilgilerle güncel kaliyor, yeni insanlarla muhabbet ederek, eğlenceli oyunlar oynayarak, ilginç bilgiler bularak ve daha fazlasını yaparak keyifli vakit geçiriyor. Sosyal medya platformlari genç nesil için oldukça etkileyici bir yer haline gelmiş durumdadir. Sanal sohbet aynı zamanda günlük yaşamda kolay iletişim kuramayan bazı gençlere bir çok kişi ile tanişma olanağı vermektedir. Sanal ortamdaki sohbetlerde gençler kendilerini daha kolay ifade edebiliyor,  bir gruba ait oldugunu hissedebiliyorlar. Çevre tarafindan kabul hissi bir çok genç için çok önemlidir. Yüzünü görmedikleri insanlarla dertleşmek daha kolay ve  iletişimin sadece klavyede olduğu ortamlarda bazen daha derin ilişkiler kurma şansina sahip olabiliyorlar.
Samimiyetini ve seviyeli ortamı her zaman  hissedeceğiniz turkyeri.net sohbet odalarımıza  sizleri davet ediyoruz. Siz de bize katılın.Sizlerle aynı duyguları paylaşan pek çok ziyaretçimiz ile sohbet edin.Turkyeri.net’e gelin yeni arkadaşlar, dostlar edinin ve hayatınıza farklılıklar katin. Yeniden buluşmak üzere.
Sevgiyle Kalın.
admin 424
5 Yorumlar
Hacer

Emeğinize Sağlık, çok güzel bir konu! Z-kusaği, herkes çoluğuna çocuğuna sahip cıksın. kimliksiz ve kişiliksiz nesiller yetiştirmeyelim, yoksa sonumuz felaket olur, Allah muhafaza !

Sanem

Aslında hangi yaş grubunda olursak olalım hepimiz birer Z kuşağıyız. Çünkü teknoloji elimizde. Koskoca dünyayı hatta evreni elimizin içinde barındırıyoruz. Her şey elimizin altında 7 den 70 şe…!

aSmiN

Eline emegine sağlık sayin admin, cok önemli bir konuya değinmişsin. Z ve önceki kuşaktan olan tüm arkadaşları Turkyeri.net sohbet kanalımıza bekliyoruz.

Serap

Sizde turkyeri.nete gelin. Bizlere katilin.

Çağla

Caddelerde ruzgar, aklima ASK var. Gece yarisinda eski yagmurlar. Sarki soyluyorlar, sessiz usulca. Ozledigim simdi cok uzaklarda... Deli dolu gunler, o kadar anilar, birbirimize yazdigimiz yuzlerce mesajlar.... Kahkahalarimizla gunler gecerdi... O da ozluyormus benim bir tanem. Cok usuyormus ben olmayinca. Oyle yaziyor son mesajinda :)))) S.S

Cevap bırakın

söz
yukarı Gurbet sohbet Sohbet canlı radyo İslami Sohbet