Sohbet Girişi

DEPREM

DEPREM

TÜRKİYEDE DEPREM

Değerli arkadaşlarımız,  bugün sizlerle “Deprem”  konusunda sohbet edecegiz. Deprem, dünya yüzeyinin ani bir titremesidir  ve kesinlikle korkunç bir doğal afettir. Ayrıca büyük can ve mal kayıplarına neden olur. Bazılari  doğası gereği zayıftır ve muhtemelen fark edilmezler. Sarsıntı dalgaları, kayanın ilk kez kırılmaya başladığı noktadan yayılır; bu noktaya  depremin merkezi denir.
Depremlerle ilgili gerçeklere göz attığımızda, yılda yarım milyon deprem meydana gelmektedir ve kaydedilen en büyük deprem ise  9.5 şiddetindedir. Bir günün uzunluğunu değiştirebilirler.Pasifik Okyanusu çoğu depremin köküdür. Durgun su, depremden önce kokar. Var olan koşullarda depremin önceden belirlenmesi olanaksızdır. Türkiyede Deprem
yüzyillar boyunca insanoğlu, madencilik, kömür, doğal gaz, ham petrol gibi doğal kaynaklarin çıkarılması  sirasinda insan kaynakli depremlerede  neden olmuşlardir. 
Sevgili arkadaşlarımız, 6 Şubat 2023’te, 7,8 büyüklüğündeki güçlü bir deprem  ve artçı sarsıntı, ülkemizin  güneydoğusunu,  ve kuzeybatı Suriye’yi etkilemistir. Ölü sayısı 47.000’i geçmiş ve artmaya devam etmektedir. İki hafta sonra, 20 Şubat 2023’te, Türkiye’nin güneyinde  6,3 büyüklüğündeki bir sarsinti  daha meydana gelerek  daha çok ölüm, yaralanmalara ve bina yıkımlarına neden olmustur. Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa  dahil olmak üzere en az 10 şehrimizde  etkili olmuş, yıkılan binalarla bu illerimizde  büyük hasarlar ve kayiplar meydana gelmiştir.
.

DEPREM

Suriye’de ise  yaklaşık 12 yıldır devam eden çatışma ve devam eden mülteci krizinden kaynaklanan sorun ile  birlikte bu felakette on binlerce kişinin yaralandığı ve yüz binlerce kişi yerinden edildiği görülmektedir. Hayatta kalanları bulmak için yaklaşık iki hafta umutsuzca çalıştıktan sonra, dünyanın dört bir yanından arama ve kurtarma ekipleri büyük ölçüde kurtarma  çalişmalarına devam etmektedir. Bu doğal afetin  ardindan yüzbinlerce çocuk ve aileleri evsiz kalmıştır. Kar ve sert kış havası, sıfırın altındaki sıcaklıklarda hayatta kalma mücadelesi veren çocukları büyük bir hipotermi riskine sokmuştur. Hayatta kalanların çoğu arabalarda, dışarıda veya derme çatma barınaklarda uyumaktadir.
Doğal afetlerden her zaman kacişımız olmasada ölümleri, yaralanmalari, büyük hasarlari önlemenin yollari vardir.Yerleşim bölgelerimizi çok iyi belirlenmelidir.  Yapilar, deprem etkilerine karşi dayanikli yapilmali, mevcut olan binalarin dayanikliligi artırılmalıdır. İmar planinda konutlara ayrilmiş dişindaki yerlere bina yapilmamalidir. 
Deprem, konusunda her toplum  mutlaka bilinçlendirip, eğitilmelidir. En hızlı bir şekilde eğitim vermenin en etkili yollarından biri, sosyal ağlarda geniş çapta paylaşılan akılda kalan resimler veya videolar olan memlerin kullanılmasıdır. Bu, mesajı geniş bir izleyici kitlesine hızla yayar. Televizyonda  ve basılı reklamlar da halkı eğitmenin etkili bir yolu olabilir. Aile bireyleri ile topluca deprem sırasında nasıl korunacağımız hususunda sohbet ve “düşür, ört ve tut” alıştırması yapılmalıdır.Okullar, doğal afetlere hazırlanmada çocuklar, aileler ve daha geniş toplum arasında önemli bir bağlantı sağlayabilirler.
Gecmişte internetin olmadigi zamanlarda deprem ile ilgili bilgileri  büyüklerimizden, ailemizden, akrabalarimizdan, komşularimizdan  sohbet ederken  ögrenirdik. Teknolojinin kısıtlı olması ile detayli bilgiye bugün ki gibi sahip olamazdik.Veya  yaşamadigimiz eskiden olmuş  depremleri  bu sohbetler  sırasinda duyardik. Bugün ise gerekli teknik bilgileri internet sitelerindeki sohbetlerden  ögreniyoruz.
Biz de turkyeri.net ailesi,  ülkemizde ve Suriye’de  hayatını kaybedenlerin ailelerine, yakinlarina  başsağlığı, yaralilara Allah’tan acil şifalar, ölenlere Allah’tan rahmet dileriz. Yüce Rabbimiz milletimizi, ülkemizi ve bütün insanlığı doğal afetlerden korusun. 
Turkyeri.net sohbet sitesi olarak  son teknolojiyi takip eden yapimiz ile siz değerli ziyaretçilerimize ücretsiz kullanabileceğiniz sohbet kanallarimizda muhabbet edip tanişmak, DJ’ lerimiz eşliğinde müzik dinlemek, bilgi yarişmasi kanallarimizda soru çözmek gibi  eğlenceli, keyifli  zaman geçirmeniz için daha huzurlu, daha güvenilir bir sohbet ortamı sunuyoruz.
Sohbet sitemiz turkyeri.net’e  24/7 dahil olup,  yeni insanlarlarla tanışmak için selamlaşabilirsiniz ve hızlı bir arkadaş edinme girişiminde bulunabilirsiniz.Yeni bir insanla sohbet etmek insan zihnindeki negatif düşüncelerin uzaklaşmasına yardımcı olmaktadir.Yeni bir arkadaş her zaman farklı bir bakış açısı kazandırır.İnsanlarla  muhabbet ederek, bilgi paylaşarak hayatımız daha kolaylaşır.
Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerden veya dünyanin her yerinden sitemize bağlanan birbirinden değerli  ziyaretçilerimizle yeni dostluklara, arkadaşliklara ulaşmak için siz de bize katılın can sıkıntınıza, derdinize, yalnizliğiniza son verin.
Yine buluşmak üzere.Mutlu kalin, esen kalin.
admin 614
8 Yorumlar
Sibel

Allah hepimizi dogal afetlerden korusun. Cok guzel bir site. Emegi gecen herkese tesekkurler.

Esra

Harika bir sohbet sitesi. Sizde aramıza katılın. türkyeri.net

Meryem

Bütün ülke olarak çok üzüldük Allah kimseyi böyle bir acıyla yaşatmasın her zaman deprem bölgesinde mağdur olanların yanındayız tekrardan geçmiş olsun wwww.turkyeri.net

aSk

Rabbim bizi doğal afetlerden korusun, geçirmiş olduğumuz 6 şubat 2023 ve 20 şubat 2023 depreminde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah`tan rahmet, geride kalan yakınlarına sabırlar diliyorum. Turkyeri.net sohbet sitesini çok beğeniyorum ve tavsiye ediyorum.

Hacer

Rabbim tekrarını yasatmasın. Güvenilir chat kanalına herkes davetli. Turkyeri.net, sende katıl aramızaTurk sohbet

Sanem

Rabbim bir daha yaşatmasın her türlü felaketler uzak olsun acılar son bulsun inşallah 🙏

Sanem

Rabbim bir daha yaşatmasın🙏 her türlü felaketler uzak olsun🙏 acılar son bulsun inşallah 🙏

Asiye

Ne guzel bir teselli. Alah buyuk diyorsun. Yuregin gulumsuyor.

Cevap bırakın

söz
yukarı Gurbet sohbet Sohbet canlı radyo İslami Sohbet